Serwis fotowoltaiki

Serwis fotowoltaiki

Serwis fotowoltaiki, czyli jak zadbać o twoją elektrownię solarną. Instalacje fotowoltaiczne cechują się bardzo niską awaryjnością i są w zasadzie bezobsługowe, czy to oznacza że nie trzeba ich serwisować?

Nic bardziej mylnego, aby instalacja fotowoltaiczna pracowała w zakresie swoich parametrów i była przy tym bezpieczna konieczne jest wykonywanie poniższych czynności serwisowych:

Minimum raz na kwartał powinno się sprawdzić monitoring pracy instalacji PV oraz stan zabrudzenia paneli fotowoltaicznych, w razie konieczności należy je wyczyścić. Czynności te może wykonać inwestor lub zlecić to serwisowi fotowoltaiki.

Raz rocznie inwestor lub serwis instalacji fotowoltaicznych powinien dokonać kontroli wzrokowej konstrukcji paneli słonecznych, mocowania falowników oraz innych elementów. Raz rocznie należy również wyczyścić radiatory inwertera, chroni to falownik przed nadmiernym nagrzewaniem się i zwiększa jego żywotność. Czynność tą również może wykonać właściciel lub zlecić firmie serwisującej instalacje PV.

Serwis fotowoltaiki

Po pierwszym roku eksploatacji instalacji potem co 5 lat zgodnie z prawem budowlanym serwis instalacji fotowoltaicznych powinien:

  • Sprawdzić połączenia kabelkowe, wtykowe i śrubowe zarówno po stronie DC jak i AC,
  • Sprawdzić konstrukcję wsporcze, mocowania paneli pv,
  • Sprawdzić urządzenia zabezpieczające oraz okablowanie.

Co 5 lat zgodnie z Art. 62, prawo budowlane, serwis fotowoltaiki z odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania pomiarów powinien wykonać prace kontrolno-pomiarowe instalacji elektrycznych czytaj instalacji fotowoltaicznych.